- Koledar Šolskih športnih tekmovanj za osnovne šole - PC Goriška 2019/2020
- Zapisnik ŠŠT v rokometu
- Zapisnik ŠŠT v košarki
- Zapisnik ŠŠT v nogometu
- Zapisnik ŠŠT v odbojki
Namen in cilj
Športno tekmovanje v šoli je koristno, zmaga in poraz pa sta osmišljena, če so učenke, učenci, dijakinje in dijaki (v nadaljevanju učenci) telesno, socialno in pedagoško pripravljeni na tekmovanje. Tekmovanje, katerega glavni namen je le dosežek, za mlade izgublja pravi smisel. Spodbujanje sodelovanja in medsebojnega druženja ter spoštovanje fair playa je mogoče doseči le, če so učenci za tekmovanje dobro pripravljeni, na tekmovanju pa strokovno vodeni. Željo po dosežku je treba podrediti splošnim vedenjskim pravilom. Učenec in učitelj morata v svojem okolju odgovorno sprejeti določeno vlogo ter svoje sposobnosti in želje prilagoditi ter uskladiti s skupino, zato organiziramo tako tekmovanja posameznikov kot skupin.
Organizacijska izhodišča
- V šolska športna tekmovanja želimo vključiti več mladih, ki niso vključeni v klubska tekmovanja.
- Organizacija tekmovanj naj poteka stopenjsko: šole naj organizirajo razredna in šolska tekmovanja ter se nato vključijo v občinsko, področno in državno tekmovanje.
- V organizacijo in izpeljavo tekmovanj želimo pritegniti dijake, pedagoške delavce, starše, predstavnike društev in lokalnih skupnosti.
- Nosilec vsakega tekmovanja naj bo šola s svojimi učenci, športnimi pedagogi in ravnateljem ob pomoči odgovornih za šport na lokalni ravni in predstavniki nacionalnih panožnih športnih zvez.
- Vsaka šola naj izpelje praviloma vsaj eno občinsko tekmovanje.
- Vsako področje oziroma šola s področja naj izpelje vsaj eno tekmovanje na državni ravni.
Naloge športnih pedagogov in ravnteljev
- Priprava široke ponudbe športnih tekmovanj na osnovni stopnji kot nadgradnja rednega pouka in dodatnih športnih programov, ki jih šola ponuja svojim učencem.
- Priprava letnih delovnih načrtov za interesne športne programe, šolska športna tekmovanja ter usklajevanje z ustrezno lokalno službo, ki skrbi za šolski šport.
- Organizacija interesnih dejavnosti in izpeljava medrazrednih in šolskih tekmovanj.
- Priprava učencev na tekmovanje, tudi s pomočjo zunanjih sodelavcev, in vodenje učencev na tekmovanjih.
- Priprava navijačev, ki jih mora spremljati učitelj šole, iz katere navijači prihajajo.
- Upoštevanje skupnih pravil pri prijavi in vodenju ekip in posameznikov.
- Spoštovanje pravil športnega obnašanja.
- Povezovanje z mladimi dopisniki – učenci, ki bodo poročali o športnih dogajanjih na šoli v lokalnih medijih, v reviji Šport mladih in drugih revijah.
Naloge lokalnih služb, ki skrbijo za šport
- Usklajevanje sistema tekmovanj med šolami na lokalni in področni ravni ter Zavodom za šport RS Planica.
- Zagotovljanje sredstev za izpeljavo šolskih in občinskih tekmovanj ter sofinanciranje stroškov za ekipe in posameznike, ki se uvrstijo v nadaljnje tekmovanje.
- Zagotavljanje, da tekmovanja potekajo skladno z razpisom in s skupnimi pravili, objavljenimi v Informatorju I in spletnem portalu športa mladih.
- Usklajevanje med šolskimi in klubskimi tekmovanji v lokalnem okolju.
Organizacijska zasnova šolskih športnih tekmovanj
Temeljno tekmovanje je tekmovanje med oddelki istega razreda oziroma letnika. Na tej stopnji sta pomembni množičnost in različnost športnih vsebin. Sistem tekmovanja omogoča veliko tekem (vsak z vsakim) in daje možnost, da iz enega oddelka nastopi neomejeno število ekip in posameznikov (ekipe razdelimo po kakovosti v ustrezne lige). Tekmovanje organiziramo za učence prvega, drugega in tretjega triletja osnovne šole, osnovne šole s prilagojenim programom ter srednje šole. Pravila ter sistem tekmovanja prilagodimo znanju in sposobnosti učencev oziroma dijakov ter materialnim možnostim šole.